Skip to content

268 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$198,200
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block47
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2LT F2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
69%
Improvement Value:$86,800
31%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,763+3.4%
2024$9,439+2.6%
2023$9,195+0.7%
2022$9,134+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$198,200
Sq Ft1,305DeedBook 5623, Page 1034Recorded10/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950