Skip to content

134 Ames AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 9, 2005

Property Information

Block54
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
55%
Improvement Value:$113,700
45%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,948+3.4%
2024$8,651+2.6%
2023$8,428+0.7%
2022$8,372+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8792, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1951