Skip to content

60 Blauvelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 6, 2020

Property Information

Block5
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
56%
Improvement Value:$129,900
44%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+3.4%
2024$9,998+2.6%
2023$9,740+0.7%
2022$9,676+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,344DeedBook 3474, Page 1420Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9157, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1956