Skip to content

86 Blauvelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block5
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
42%
Improvement Value:$202,800
58%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246+3.4%
2024$11,840+2.6%
2023$11,534+0.7%
2022$11,458+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966