Skip to content

95 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1922

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block5
Lot47
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,047
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
70%
Improvement Value:$62,000
30%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+3.4%
2024$7,161+2.6%
2023$6,976+0.7%
2022$6,930+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 8186, Page 619

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7677, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1922