Skip to content

34 Oak PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
May 30, 2001

Property Information

Block44
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,090
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,700
67%
Improvement Value:$85,200
33%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131+3.4%
2024$8,828+2.6%
2023$8,601+0.7%
2022$8,544+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 8379, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1923