Skip to content

98 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block58
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,300
56%
Improvement Value:$116,900
44%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,283+3.4%
2024$8,975+2.6%
2023$8,744+0.7%
2022$8,686+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,520DeedBook 5368, Page 353Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$353,000
Sq Ft1,520DeedBook 3989, Page 1333Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 2863, Page 1707Recorded2/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1952