Skip to content

147 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1906

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block5
Lot79
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
55%
Improvement Value:$158,700
45%
Total Assessment$351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,404+3.4%
2024$11,993+2.6%
2023$11,683+0.7%
2022$11,606+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 1821, Page 1848Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8400, Page 298

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7732, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1906