Skip to content

29 Moos LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 1997

Property Information

Block76
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
51%
Improvement Value:$181,300
49%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,142+3.4%
2024$12,706+2.6%
2023$12,378+0.7%
2022$12,296+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962