Skip to content

26 Pelham PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1913

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block76
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,100
55%
Improvement Value:$155,700
45%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,267+3.4%
2024$11,860+2.6%
2023$11,554+0.7%
2022$11,477+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913