Skip to content

74 N Demarest AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 5, 2000

Property Information

Block76
Lot55
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,659
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,100
56%
Improvement Value:$143,200
44%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,368+3.4%
2024$10,990+2.6%
2023$10,707+0.7%
2022$10,636+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8308, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1921