Skip to content

49 W Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1947
Industrial

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Sep 11, 2012

Property Information

Block89
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S2G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,300
82%
Improvement Value:$86,700
18%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,753+3.4%
2024$16,198+2.6%
2023$15,780+0.7%
2022$15,675+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 1180, Page 1143

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8586, Page 152

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7876, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1947