Skip to content

16 Short StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block89
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
50%
Improvement Value:$140,300
50%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,802+3.4%
2024$9,476+2.6%
2023$9,232+0.7%
2022$9,171+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 7967, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1916