Skip to content

41 W Church Street(Unit C0007)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block89
Lot5
QualifierC0007
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S6G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage653
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
58%
Improvement Value:$50,800
42%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,261+3.4%
2024$4,119+2.6%
2023$4,013+0.7%
2022$3,986+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft653DeedBook 2602, Page 1317Recorded5/4/2017

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 7885, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1985