Skip to content

137 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 13, 1993

Property Information

Block96
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$188,200
54%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,281+3.4%
2024$11,874+2.6%
2023$11,567+0.7%
2022$11,491+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7631, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1956