Skip to content

96 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1971

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block99
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
51%
Improvement Value:$142,000
49%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+3.4%
2024$9,954+2.6%
2023$9,697+0.7%
2022$9,633+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 2796, Page 551Recorded11/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971