Skip to content

175 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block99
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
44%
Improvement Value:$201,100
56%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,736+3.4%
2024$12,314+2.6%
2023$11,996+0.7%
2022$11,916+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,057DeedBook 4788, Page 1610Recorded8/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956