Skip to content

120 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block1102
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW1-D1
DescriptionPOOL & SHED
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,800
92%
Improvement Value:$40,700
8%
Total Assessment$482,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,827+3.1%
2024$14,379+3.1%
2023$13,944+2.7%
2022$13,582+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000