Skip to content

121 E Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block1102
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building Class19
Description2S-F-PL&1S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage5,023
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$683,100
57%
Improvement Value:$515,200
43%
Total Assessment$1,198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,824+3.1%
2024$35,709+3.1%
2023$34,631+2.7%
2022$33,732+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906