Skip to content

148 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block1102
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1&2S-BV&AL-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,741
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,100
54%
Improvement Value:$415,700
46%
Total Assessment$899,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,651+3.1%
2024$26,814+3.1%
2023$26,004+2.7%
2022$25,329+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft3,741DeedBook 1769, Page 771Recorded10/14/2014

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8027, Page 576Recorded12/16/1997

Property Built

Built

Year Built: 1923