Skip to content

215 King StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block1104
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,920
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,600
78%
Improvement Value:$115,300
22%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,315+3.1%
2024$15,821+3.1%
2023$15,343+2.7%
2022$14,945+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 540, Page 1970Recorded10/1/2010

Property Built

Built

Year Built: 1906