Skip to content

131 Morse PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block601
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-S&AL-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
48%
Improvement Value:$151,300
52%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,921+3.1%
2024$8,651+3.1%
2023$8,390+2.7%
2022$8,172+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 3390, Page 345Recorded10/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1908