Skip to content

135 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block607
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG1CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,983
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
45%
Improvement Value:$178,400
55%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,719+3.2%
2024$9,417+6.1%
2023$8,875+2.8%
2022$8,632+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,983DeedBook 5524, Page 333NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1908