Skip to content

140 Winthrop PlEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block1105
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,385
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,300
81%
Improvement Value:$96,300
19%
Total Assessment$513,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,783+3.1%
2024$15,305+3.1%
2023$14,843+2.7%
2022$14,458+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8602, Page 469Recorded8/6/2003

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8467, Page 968Recorded5/8/2002

Property Built

Built

Year Built: 1938