Skip to content

320 Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block112
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,726
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
43%
Improvement Value:$165,800
57%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,921+3.1%
2024$8,651+3.1%
2023$8,390+2.7%
2022$8,172+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8058, Page 164Recorded4/16/1998

Property Built

Built

Year Built: 1933