Skip to content

21 Park PlEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Dec 23, 2023

Property Information

Block1203
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description1S-2S-BR
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,318,400
70%
Improvement Value:$981,600
30%
Total Assessment$3,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,409+3.1%
2024$98,340+3.1%
2023$95,370+2.7%
2022$92,895+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000