Skip to content

36-40 N Van Brunt StEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block610
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW3-D1
Description2S-C&B-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,476,000
59%
Improvement Value:$1,024,000
41%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,825+3.1%
2024$74,500+3.1%
2023$72,250+2.7%
2022$70,375+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000