Skip to content

27 N Dean StEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block1207
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building ClassW1-D4
Description2S-B-UG-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage5,500
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$718,800
61%
Improvement Value:$456,800
39%
Total Assessment$1,175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,126+3.1%
2024$35,033+3.1%
2023$33,975+2.7%
2022$33,093+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

DeedBook 3394, Page 740NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/31/2019