Skip to content

505 Priscilla LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 15, 1994

Property Information

Block1301
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage15
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$606,000
52%
Improvement Value:$565,300
48%
Total Assessment$1,171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,994+3.1%
2024$34,905+3.1%
2023$33,851+2.7%
2022$32,972+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 7689, Page 834Recorded4/18/1994

Property Built

Built

Year Built: 1963