Skip to content

571 Next Day Hill DrEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block1301
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,574
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,100
74%
Improvement Value:$176,900
26%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,927+3.1%
2024$20,294+3.1%
2023$19,681+2.7%
2022$19,170+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 1267, Page 403Recorded2/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950