Skip to content

449 Elkwood TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block1301
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-S&F-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,264
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$572,000
68%
Improvement Value:$274,400
32%
Total Assessment$846,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,010+3.1%
2024$25,223+3.1%
2023$24,461+2.7%
2022$23,826+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 8652, Page 807Recorded1/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1950