Skip to content

100 Dwight PlEnglewood, NJ 07631

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2016

Property Information

Block2705
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-ST-S-1BG-AG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage6,242
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,000
42%
Improvement Value:$812,000
58%
Total Assessment$1,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,022+3.1%
2024$41,720-3.8%
2023$43,350+2.7%
2022$42,225+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911