Skip to content

336 N Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block1704
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1S-BV-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,572
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
72%
Improvement Value:$233,100
28%
Total Assessment$818,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,140+3.1%
2024$24,379+3.1%
2023$23,643+2.7%
2022$23,030+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950