Skip to content

315 Hillcrest RdEnglewood, NJ 07631

Built 1937

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block1704
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,012
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$852,500
44%
Improvement Value:$1,100,800
56%
Total Assessment$1,953,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,025+3.1%
2024$58,208+3.1%
2023$56,450+2.7%
2022$54,985+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,100,000

From:

To:

Sq Ft5,012DeedBook 5418, Page 1846Recorded2/3/2025

Property Sale

Sale
$2,700,000

From:

To:

Sq Ft5,012DeedBook 9564, Page 41Recorded6/26/2008

Property Sale

Sale
$1,061,000

From:

To:

Sq Ft3,052DeedBook 8552, Page 770Recorded2/24/2003

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft13DeedBook 7647, Page 62Recorded10/25/1993

Property Built

Built

Year Built: 1937