Skip to content

333 Hillcrest RdEnglewood, NJ 07631

Built 1949

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 24, 1998

Property Information

Block1704
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,758
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$691,200
33%
Improvement Value:$1,402,200
67%
Total Assessment$2,093,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,330+3.1%
2024$62,383+6.5%
2023$58,589+2.7%
2022$57,069+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 8079, Page 432Recorded7/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1949