Skip to content

365 Shepard AveEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block2003
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,396
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
55%
Improvement Value:$114,500
45%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,833+3.1%
2024$7,596+3.1%
2023$7,367+2.7%
2022$7,175+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958