Skip to content

214 Third StEnglewood, NJ 07631

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block2113
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SCBDWG4CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,424
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
51%
Improvement Value:$143,100
49%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939+3.1%
2024$8,669+3.1%
2023$8,407+2.7%
2022$8,189+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 1468, Page 2380NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded7/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951