Skip to content

327 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block2006
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,132
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
43%
Improvement Value:$173,600
57%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,422+3.1%
2024$9,137+3.1%
2023$8,861+2.7%
2022$8,631+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 9220, Page 109Recorded12/28/2006

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 8782, Page 819Recorded2/18/2005

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 8568, Page 662Recorded4/16/2003

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8037, Page 33NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/21/1998

Property Built

Built

Year Built: 1963