Skip to content

66 Brookway AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block2008
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,142
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
49%
Improvement Value:$120,800
51%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+3.1%
2024$7,057+3.1%
2023$6,844+2.7%
2022$6,666+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,142DeedBook 2906, Page 1210NU CodeFamily (1)Recorded4/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1923