Skip to content

283 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block2007
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,324
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
63%
Improvement Value:$93,500
37%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775+3.1%
2024$7,539+6.8%
2023$7,062+2.8%
2022$6,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 4326, Page 533NU CodeOutside sample period (5)Recorded8/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1928