Skip to content

254 Shepard AveEnglewood, NJ 07631

Built 1957

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 9, 1994

Property Information

Block2007
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,730
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
54%
Improvement Value:$158,400
46%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+3.1%
2024$10,263+3.1%
2023$9,953+2.7%
2022$9,695+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 7723, Page 368Recorded8/17/1994

Property Built

Built

Year Built: 1957