Skip to content

272 Shepard AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block2007
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description11/2SCBDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage3,950
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
40%
Improvement Value:$279,200
60%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,296+3.1%
2024$13,863+3.1%
2023$13,444+2.7%
2022$13,095+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft3,950DeedBook 1616, Page 653Recorded2/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953