Skip to content

293 W Englewood AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block2011
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-S-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,680
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
54%
Improvement Value:$117,100
46%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,778+3.1%
2024$7,542+11.1%
2023$6,792+2.7%
2022$6,615+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4538, Page 1NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 2301, Page 272NU CodePost-appeal (29)Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 8758, Page 664Recorded12/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1923