Skip to content

299 W Englewood AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block2011
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-S-UG-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,396
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
51%
Improvement Value:$130,200
49%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+3.1%
2024$7,933+3.1%
2023$7,693+2.7%
2022$7,494+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,500

From:

To:

DeedBook 7860, Page 568Recorded3/8/1996

Property Built

Built

Year Built: 1928