Skip to content

280 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block2012
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,944
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
54%
Improvement Value:$116,800
46%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738+3.1%
2024$7,504+6.8%
2023$7,027+2.8%
2022$6,838+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968