Skip to content

78 Mattlage PlEnglewood, NJ 07631

Built 1951

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block2012
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-AG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,529
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,700
59%
Improvement Value:$105,300
41%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,649+3.1%
2024$7,417+3.1%
2023$7,193+2.7%
2022$7,007+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 5167, Page 984NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 8558, Page 122Recorded3/13/2003

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 8283, Page 29Recorded6/22/2000

Property Built

Built

Year Built: 1951