Skip to content

268 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block2012
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,556
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
57%
Improvement Value:$101,900
43%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+3.1%
2024$7,060+3.1%
2023$6,846+2.7%
2022$6,669+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 9086, Page 61Recorded5/25/2006

Property Built

Built

Year Built: 1923