Skip to content

273 Hirliman RdEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 10, 1995

Property Information

Block2017
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,632
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
54%
Improvement Value:$96,400
46%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,429+3.1%
2024$6,234+3.1%
2023$6,046+2.7%
2022$5,889-26.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923