Skip to content

324 Lantana AveEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block204
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-BV&AL-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,132
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
37%
Improvement Value:$223,000
63%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,878+3.1%
2024$10,549+6.9%
2023$9,872+2.7%
2022$9,616+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 4282, Page 359NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 8775, Page 144Recorded1/27/2005

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8149, Page 799Recorded3/5/1999

Property Built

Built

Year Built: 1938