Skip to content

382 Miller AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block207
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,459
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
58%
Improvement Value:$110,700
42%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+3.1%
2024$7,918+3.1%
2023$7,679+2.7%
2022$7,479+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948